GTD® і карате – 10 подібностей

переклад статті Девіда Аллена, що була опублікована на сайті gettingthingsdone.com

 

Протягом багатьох років я вплітав метафори зі східних єдиноборств в свою практику навчання методології Getting Things Done®. Я вивчав карате кілька років коли мені було трохи більше двадцяти. І моє знайомство з цією сферою дало мені багатий набір концепцій, з яких можна отримати користь.

Проте я не цінував багато з того, що дало мені володіння чорним поясом. Тільки з роками я почав усвідомлювати цінність різних технік бойового мистецтва, які надійно вкорінилися в моєму особистому стилі. Вони вплинули на мій підхід до всього. І по мірі того, як я поступово заглиблювався в сферу особистої продуктивності, схожість з карате стала резонувати у багатьох нових аспектах. Я дійшов висновку, що робота, та й життя в цілому – це бойове мистецтво, а не його відображення.

Хоча існує нескінченний список схожих речей в карате і GTD®, але найцікавішими мені здаються ті, які є однаковими в природі цих мистецтв.

 

Ось мій список топ-10:

 

  1. Не існує рухів для новачка.

Ви починаєте в карате з вивчення рухів, які в подальшому будете практикувати для отримання третього дану чорного поясу. Механіка удару з розвороту або блоку від удару ножем однакові, незалежно від того, новачок ви або сенсей. Бути відповідальним за свої внутрішні зобов’язання, приймати рішення про наступні дії, прояснювати свої наміри і цілі – вкрай важливо на будь-якому етапі вашого життєвого шляху і процесу освоєння GTD®. Обробка поштової скриньки в нуль – завжди один і той же алгоритм. Не важливо, ви тільки почали його практикувати або застосовуєте вже багато років.

 

  1. Коли ви починаєте, це здається нелогічним і неприродним.

Спроба встати і витончено рухатися в «передній стійці» карате спочатку здається одним з найбезглуздіших рухів, які коли-небудь здійснювало ваше тіло. Це майже так само неприродно, як записувати все, з чим вам потрібно щось зробити, як тільки це привернуло вашу увагу в перший раз. Або витрачати дорогоцінний час на обробку некритичних відкритих питань. Дивна наука.

 

  1. Як тільки ви звикаєте, ці рухи стають самими природними.

Як тільки ви опануєте основні стійки карате, ваша природна хода стане граціозною. Ви будете дивуватися, як ви раніше були таким незграбним. Як тільки ви інтегруєте в своє життя мислення в категоріях «результат» і «наступна дія», відмова від них буде здаватися кроком назад і викликати незручності.

 

  1. Досягнення майстерності в базових рухах і розподілі ресурсів.

Щоб розбивати цеглу рукою і миттєво концентрувати енергію, ви вчитеся рухати всім тілом з максимальною ефективністю. Так само, як тільки ви засвоїте п’ять кроків робочого процесу, ви не будете скаржитися на великий обсяг електронної пошти, і вас не буде дратувати необхідність відкласти всі справи, щоб зайнятися незапланованими завданнями, які тільки но з’явилися.

 

  1. Ви рухаєтеся спокійно і невимушено, з мінімальними зусиллями.

Як тільки ви опануєте бойові мистецтва, вступати в конфлікти не знадобиться, а жорсткі рамки, правила і прийоми захисту виявляться набагато менш важливими. З приходом зрілості в GTD® інтуїтивний фокус на тому, що робити і коли робити, стає стандартним ритмом. Тепер робити складні речі стає легким і невимушеним.

 

  1. Ми навряд чи народжуємося з цими навичками (або, принаймні, дуже швидко втрачаємо їх).

Будь-які рухи і навички, які ми робимо на автоматі, є результатом проб і помилок на різних стадіях нашого життя. Навіть самі базові з них, як наприклад ходьба або біг. Хто з вас на своїй першій роботі запитував: «Чого ми намагаємося досягти?» Або «Яка наступна дія по цьому завданню?» Найчастіше такі питання навіть не приходили в голову. І тільки з досвідом нас стало це хвилювати.

 

  1. Цьому можна навчитися.

Хоча чіткість і витонченість рухів не даються нам у спадок, цьому можна навчитися. Якщо, звичайно, поставити собі це за мету. Так само кожен може навчитися таким аспектам, як збирання, обробка, організація і огляд результатів своєї розумової праці.

 

  1. Цьому можна навчити.

Я знаю людей, які одночасно вивчали карате і GTD® і досягли успіху в обох напрямках.

 

  1. Це можна практикувати.

Чим більше ви повторюєте рухи карате і застосовуєте на практиці принципи GTD®, тим спокійніше, швидше і елегантніше ви стаєте в цьому.

 

  1. Немає меж досконалості на цьому шляху.

Чим більше я дізнавався про карате і GTD®, тим більше усвідомлював, як мало я знаю. І скільки ще доведеться пережити, відчути, вивчити і зробити.

 

У кожної людини є величезний вибір сфер діяльності і можливостей для самореалізації: садівництво, гольф, танці, музика, любов, мистецтво, інвестиції, дресирування собак, виховання дітей, GTD®. Але ці сфери і можливості не відкриваються самі по собі. Вони чекають, коли до них підійдуть з усією увагою та залученістю. Ніщо з цього не є простим, очевидним або природним. Хоча іноді створюються відчуття «так це ж легко», що відбиває бажання рухатися далі. Можливо, легкий шлях – є найскладнішим, спочатку. І від цього він ще цікавіший.

 

Пройдіть нескладний тест GTD-Q®. Дізнайтеся наскільки добре ви ладнаєте з контролем та перспективою