10 жаргонних слівець, які знає і любить кожен шанувальник GTD

Будучи майстром/гуру/сенсеєм продуктивності, Девід Аллен є ще й ефектним комунікатором. Напевно ви оцінили яскраві фрази, порівняння і метафори, які він використовує.

Нижче список 10 термінів, які Девід використовує найчастіше.

1. Пожежа (latest and loudest).

Девід часто посилається на те, що якщо ми не визначили всі свої зобов’язання, то завжди будемо реагувати тільки на те, що “горить”. Замість того, щоб записати, що займає нашу увагу, подивитися об’єктивно на всі свої зобов’язання і зайнятися тим, що дасть нам найбільший результат або зробить нас ближчими до нашої життєвої мети.

2. Психічна оперативна пам’ять (psychic RAM).

Багато GTD-шників — технарі і знають, як це, коли оперативна пам’ять комп’ютера забита. Девід красиво використовує це словосполучення як аналогію для опису того, що є тільки певна кількість задач, які ми можемо тримати в голові — і це межа оперативної пам’яті нашої психіки. Знову-таки, поки ми не вивантажимо все з голови, наша оперативка завжди перевантажена, і якась частина нашої системи почуває себе так, ніби ми весь час повинні робити те, що тримаємо в голові.

3. Швидке перемикання уваги (rapid refocussing).

Коли я вперше почув, як Девід пояснює це, я зловив інсайт. Ви дійсно не можете бути багатозадачними. Все, що ви робите, — це швидко переключаєте увагу. Багатозадачність мала би на увазі, що ви пишете лист, одночасно розмовляєте по телефону і обідаєте. Так не буває. Може бути так: ви обідаєте за своїм столом, ваш телефон дзвонить, ви припиняєте жувати і відповідаєте на дзвінок, потім робите паузу, перевіряєте пошту і, можливо, навіть відповідаєте на пару листів, потім повертаєтеся до телефонної розмови, завершуєте її та продовжуєте обідати. Бачите, ви весь час виконували лише одну задачу за раз і не були багатозадачними. Замість цього ви дуже швидко перемикали свою увагу з однієї задачі на іншу.

4. Само собою зрозуміло, здоровий глузд (radical common sense).

Буває, складно переконати людей, що GTD працює. Коли я виступаю на захист GTD, то часто чую у відповідь: “Але я вже роблю все ці GTD-штуки, записую все, ось мій список завдань, бла-бла-бла …”. І тут же  починають шукати і вивуджувати свій список зі стосу паперів на столі. Девід каже, що він теж таке чує час від часу. Все тому, що GTD виглядає настільки оманливо просто, настільки “цілком зрозуміло”, що багато людей пропускають повз вуха і не звертають уваги, на яку ці речі заслуговують. Девід дуже чітко розрізняє GTD і здоровий глузд, кажучи, що GTD — це просунутий, або радикальний здоровий глузд. Просто чудово.

5. Фізичне видиме (physical visible).

Звідки ви знаєте, яка наступна дія? Просто запитайте себе, яку наступну фізичну видиму дію вам потрібно зробити. Поговорити з кимось? Зателефонувати? Пошукати в мережі? Яка наступна фізична видима дія?

6. Параліч внаслідок аналізу.

Я не впевнений, що це фраза Девіда, але я чув, що він її використовував, і це було чудово. Особливо сьогодні, коли ви хочете купити мобільний телефон і бачите мільйон оглядів, рекомендацій, блогів, форумів, через які потрібно продертися для вибору. У вас негайно з’являються симптоми паралічу внаслідок аналізу. Що ж робити? Девід Аллен вважає, що все просто. Просто довіртеся своїй інтуїції. І з часом ви натренуєте її робити правильні судження.

7. Обіймати дерева vs управляти лісом (hugging trees vs managing the forest).

“Обіймати дерева” — це як “повзати в окопах” (ще одна поширена фраза Девіда Аллена), коли ви зайняті “штампуванням штуковин”, дзвінками, листами, нагадуваннями про завдання тим, хто проходить повз ваш стіл. Тоді як управління лісом — це проведення Тижневого огляду, перегляд своїх зобов’язань, проектів, цілей і зон уваги.

8. Штампувати штуковини (cranking widgets).

Це коли ви, не маючи контролю і фокусу, кожен день, як божевільний, хапаючись за все і одразу, намагаєтеся встигнути за швидкістю змін, зміною пріоритетів, появою несподіваних умов, нових справ тощо.

9. Мати чорний пояс (being a black belt).

Це коли ви справжній GTD-ніндзя і можете дуже швидко перемикати увагу з одного моменту на інший.

10. Розум як вода (mind like water).

Стан свідомості, коли ви так само розслаблені та спокійні, як вода в ставку тихим осіннім ранком. Ваша реакція відповідна ситуації і не більше. Якщо ви кинете в ставок камінчик, то отримаєте тільки брижі, але ніяк не цунамі.

І наостанок ще пару улюблених “номерів” Девіда:

“Якщо ви не приділяєте належної уваги тому, що займає вашу увагу, воно забере у вас більше уваги, ніж заслуговує”.

“Вам потрібно думати більше, ніж потрібно, але не так багато, як ви боїтеся”.

Переклад оригінального допису https://www.vakil.org/2007/08/11/10-gtd-jargons-that-every-gtd-afficiando-knows-and-loves/ Arif Vakil